Krok 1

Określ problem

W tym kroku określisz dokładnie problem, którego mają dotyczyć twoje działania.

Kryzys klimatyczny, łamanie praw człowieka, nierówne traktowanie ze względu na płeć, niesprawiedliwe warunki pracy, dyskryminacja w każdej formie, marnowanie żywności, nieodpowiedzialna konsumpcja, zastraszanie w sieci. Istnieją tysiące problemów i niesprawiedliwości, których doświadczamy każdego dnia, pośrednio lub bezpośrednio. Jak zatem określić problem, którym chcesz się zająć? Po pierwsze: weź głęboki oddech. Poczucie niesprawiedliwości może przytłaczać i wprawiać w zmieszanie. W takiej sytuacji musisz posłuchać swojego serca i skupić się na tym, co najbardziej chcesz zmienić.

Myśl długofalowo, ale nie zapominaj o szczegółach. Takich problemów nie rozwiązuje się raz na zawsze, ale będąc aktywistką bądź aktywistą inicjującym/inicjującą zmiany, masz niepowtarzalną szansę stać się istotną częścią procesu ich rozwiązywania.

Myśl globalnie, działaj lokalnie. Nie zapominaj, że jesteś obywatelem/obywatelką świata, żyjącym/żyjącą w określonym kontekście geograficznym. Oznacza to, że nawet jeśli jeszcze tego nie wiesz, to już doświadczasz globalnych problemów w swoim codziennym życiu. Pomyśl tylko o tym, ilu produktów chemicznych używają w domu twoi rodzice, jak wiele energii zużywa twoja szkoła czy uniwersytet, o homofobicznej lub rasistowskiej narracji, z którą stykają się twoi koledzy i koleżanki.

W takim razie co możesz zrobić? Wybierz problem i stań się częścią wiekopomnej zmiany!

  • Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się doświadczyć przemocy?
  • Kiedy ostatnio wytrąciła cię z równowagi jakaś niesprawiedliwa sytuacja, której świadkiem/świadkinią byłeś/byłaś pośrednio lub bezpośrednio?
  • Czy kiedykolwiek byłaś/byłeś świadkinią/świadkiem czegoś, co wydawało ci się niesprawiedliwe lub nieuczciwe?
  • Czy coś w naszym współczesnym społeczeństwie sprawia, że czujesz konieczność, by działać?
  • Czy zdarzyło ci się w ostatnim czasie obejrzeć film lub usłyszeć piosenkę mówiące o niesprawiedliwościach, które są dla ciebie ważne?
  • Czy w jakiejś sytuacji przyszło ci do głowy, że to nie do pomyślenia, żeby w XXI wieku w tak skostniały sposób podchodzić do pewnych sytuacji?

1

Jeśli czujesz, że zmiany są potrzebne, nie ignoruj tego uczucia! Zacznij już teraz, od czegokolwiek, ale zacznij działać.

2

Zajmuj się jednym problemem na raz i nie spiesz się. Nie ma takiej konieczności.

3

Kieruj się swoją ciekawością, zadawaj pytania, szukaj informacji i… nie zapomnij dobrze się przy tym bawić!

Anika wzięła udział w marszu pamięci 368 migrantów, którzy utonęli w katastrofie u wybrzeży Lempedusy. Bardzo ją to poruszyło, dlatego po powrocie do domu postanowiła zorganizować na swoim uniwersytecie festiwal, aby podzielić się tym doświadczeniem i edukować innych na temat migracji. Dla Aniki kluczowym przeżyciem była sytuacja na Lampedusie, której doświadczyła bezpośrednio. Zmobilizowało ją to do zaangażowania się w pracę z uchodźcami i podnoszenia świadomości na temat ich sytuacji we współczesnym świecie.

Wynik

Zanim przejdziesz dalej, koniecznie ukończ ten krok. Żeby upewnić się, że ci się udało, określ z całą pewnością problem, którym chcesz się zająć. Czy budzi on twoje silne uczucia i czy czujesz się z nim pewnie?

Czy czujesz się gotowy/gotowa? Przejdźmy więc do kroku 2. Czas znaleźć towarzyszy walki o lepszy świat!